Skip Navigation
 
Krótko o nas:

Scenę Piętro wyżej powołał w 2005 roku Staromiejski Dom Kultury w Warszawie od zawsze przychylny temu nurtowi piosenki literackiej. Od zarania prowadzi ją Marek Bartkowicz. Do maja 2012 roku Scena Piętro Wyżej działała w Sali Kameralnej SDK przy Rynku Starego Miasta 2. Obecnie zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej - Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej, na warszawskim Nowym Mieście).
Scena ma w dorobku poza występami zaproszonych artystów również własne zrealizowane projekty: „Koncert Umarłych Poetów”, „Szemrany plan Warszawy”, „Aniołowo koło Darwinowa” inne koncerty a także realizacje wydanych przez SDK płyt: „Piosenki sercem pisane” (pokłosie wieloletnich „Walentynek” z piosenką literacką w SDK) i „Szemrany plan Warszawy” (ukłon wobec przedwojennej piosenki literackiej).
Nazwę sceny, poza tym, że przez lata mieściła się na pierwszym piętrze SDK, tłumaczy piosenka przewodnia kabaretu „Piętro Wyżej” (posłuchaj!), wspólnej inicjatywy Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgi.
Tak czy siak w ramach Sceny organizujemy wieczory z piosenką poetycką, literacką, wrażliwą, śmieszną, smutną, drażliwą, ostrą, łagodną, a w każdym razie niebanalną i niegłupią.

Najbliższe koncerty i spektakle » ARCHIWUM KONCERTÓW I SPEKTAKLI

LESZEK WÓJTOWICZ - 17 pażdziernika 2010 o 19.00

Leszek Wójtowicz – związany od lat z "Piwnicą pod Baranami" poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor. Swój pierwszy recital autorski pt. "Niepewna pora" przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980r. W recitalu tym znalazła się "Moja litania" – nagrodzona później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w 1981r. Piosenka ta stała się symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce, a jednocześnie gorzką przestrogą. Kolejne recitale śpiewane w tzw. "drugim obiegu" to: "Złe godziny" (1982r.), "Moja litania" (1983r.) i "Mówią mi, że tam w Moskwie" (1985r.). Wynikiem "krakowskiego targu" z cenzurą były: "Polowanie na czarownice" (1986r.) i "jeszcze wszystko może się zdarzyć" (1988r.). W "drugim obiegu" zostały wydane także dwie kasety autorskie Leszka Wójtowicza.

Wykonywany obecnie przez krakowskiego pieśniarza recital pt. "Spójrz na mnie Europo" składa się w większości z utworów napisanych po przełomowym roku 1989. Dokonał wtedy licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym trzech recitali telewizyjnych. Sytuacja historyczna nie zmieniła artysty. Leszek Wójtowicz śpiewa "o sprawach, które wszyscy znamy...". Spokojnie, bez egzaltacji, z uśmiechem, czasem ironicznym, czasem pobłażliwym przekazuje to, co ma do powiedzenia.

W recitalu pojawiły się piosenki poświęcone legendarnym postaciom "Piwnicy" – Piotrowi Skrzyneckiemu, Janinie Garyckiej i Wiesławowi Dymnemu, a także te najnowsze, trafnie opisujące dzisiejszą rzeczywistość, jak chociażby przewrotna „Wieża paradoksów", „Rocznica”, „Nasz lunapark”, „Choćby się zatrząsł dom”, czy bardzo gorzka pieśń pt. „Śpiewałem Tobie”. .Logika ballad jest niezawodna. Trzeba ich uważnie słuchać, aby nie stracić czegoś istotnego. Leszek Wójtowicz najbardziej lubi kameralne spotkania z Publicznością. Swoje utwory śpiewał i śpiewa nadal w czasie spektakli Piwnicy pod Baranami, ale także prezentował swoje recitale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, czyli w Paryżu, Wiedniu, Kuwejcie, Dunaju, Abu Dhabi i Magnitogorsku.

Piotr Skrzynecki mawiał o nim "piwniczny bard".

 Bilety w cenie 20 zł do nabycia na godzinę przed koncertem.
 
Telefoniczna rezerwacja biletów pod nr 22-831-23-75 lub 22-831-17-15.
 
UWAGA! Zarezerwowane bilety należy wykupić nie później niż na 15 minut przed rozpoczęciem koncertu.
 
RÓWNIE WAŻNE! - Ze względu na ograniczoną ilość miejsc rezygnację z zarezerwowanych biletów prosimy zgłaszać jak najszybciej pod tym samym numerem telefonu. 

 

Leszek Wójtowicz

 
 
« powrót|drukuj

.::Odwiedziło nas: 2819 gości::.