Skip Navigation
 
Krótko o nas:

Scenę Piętro wyżej powołał w 2005 roku Staromiejski Dom Kultury w Warszawie od zawsze przychylny temu nurtowi piosenki literackiej. Od zarania prowadzi ją Marek Bartkowicz. Do maja 2012 roku Scena Piętro Wyżej działała w Sali Kameralnej SDK przy Rynku Starego Miasta 2. Obecnie zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej - Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej, na warszawskim Nowym Mieście).
Scena ma w dorobku poza występami zaproszonych artystów również własne zrealizowane projekty: „Koncert Umarłych Poetów”, „Szemrany plan Warszawy”, „Aniołowo koło Darwinowa” inne koncerty a także realizacje wydanych przez SDK płyt: „Piosenki sercem pisane” (pokłosie wieloletnich „Walentynek” z piosenką literacką w SDK) i „Szemrany plan Warszawy” (ukłon wobec przedwojennej piosenki literackiej).
Nazwę sceny, poza tym, że przez lata mieściła się na pierwszym piętrze SDK, tłumaczy piosenka przewodnia kabaretu „Piętro Wyżej” (posłuchaj!), wspólnej inicjatywy Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgi.
Tak czy siak w ramach Sceny organizujemy wieczory z piosenką poetycką, literacką, wrażliwą, śmieszną, smutną, drażliwą, ostrą, łagodną, a w każdym razie niebanalną i niegłupią.

Najbliższe koncerty i spektakle » ARCHIWUM KONCERTÓW I SPEKTAKLI

"Mam na imię Psyche" - wieczór teatralny w ramach Festiwalu Warszawa Singera - 29 sierpnia o 19.00

„Mam na imię Psyche” – recidrama w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej

Reżyseria: Marek Wysocki,  adaptacja: Anna Grabińska,  efekty audiowizualne;  management: Maciej Firmanty 
Wykorzystano teksty m.in.: Słowackiego, Szekspira, Sajko, Grabińskiej

Spektakl zanurzony w rzeczywistości psychotycznej. W zamkniętym zakładzie dla obłąkanych poznajemy historie trzech kobiet – różniących się między sobą wiekiem, wyznaniem, przekonaniami: Żydówki, która przez napotkane okrucieństwo i niesprawiedliwość ludzką traci zmysły; kobiety pochodzenia islamskiego postanawiającej poświecić własne życie w samobójczym ataku terrorystycznym oraz skromnej, młodej Cyganki, której społeczeństwo odbiera prawo do życia. Ich indywidualne doświadczenia – a może doświadczenie wydarzające się w tylko w jednym ciele i jednym, chorym umyśle kobiety – w namacalny, a momentami okrutny sposób uświadamiają, że choroba staje się siłą ponadkulturową i ponadwyznaniową – siłą wszechobezwładniającą…

Monologi bohaterek wzbogacone zostały o interpretację piosenek aktorskich, przywodzące na myśl tradycje teatru kabaretowego. Całość recidramy stanowi wrota otwierające przestrzeń do dyskusji na temat współczesnej sceny ideologicznej, politycznej i religijnej, w której przyszło nam żyć.


Wstęp za zaproszeniami. Zaproszenia do odbioru od 19 sierpnia 2015 w sekretariacie Staromiejskiego Domu Kultury, Rynek St. Miasta 2 w godzinach 10.00-17.00 

 
 
« powrót|drukuj

.::Odwiedziło nas: 2720 gości::.